Srpen 2008

Mláďata

5. srpna 2008 v 20:00 | mckyta |  Rozmnožování
Většina majitelů guttát se dřív nebo později rozhodne, že by chtěli mít mláďata, jak na to? Není to nic jednoduchého, je to docela piplačka. Nejdříve si ale musíte uvědomit, že samice může mít 10-20 mláďat, což znamená 20-40 holátek týdně, máte dostatečný přístup k holátkům? Další věc, s malými háďaty je sposta práce, rozkrmování, případně násilné krmení, to vyžaduje pevné nervy a hlavně hodně, hodně času. Pokud chcete obětovat v lepším případě měsíc svého života háďatům (berte s nadsázkou :), můžete se pustit do příprav. Je to běh na dlouhou trať. docela běžným úkazem je, že než prodáte všehna mláďata, už zase zimujete samici na další rok, je to koloběh. Začneme tedy zimovánim....

Pokud chcete zvýšit šance na úspěšný odchov, je lepší samce a samici zimovat zvlášť

Zimování: už není v dnešní době potřebné, užovky jsou už natolik zdomácnělé, že jsou schopny se pářit bez zimování, ovšem doporučuju ho, hadi jsou pak v lepší kondici a v lepším zdravotním stavu. Stačí i tzv. klidové období. Před samotným "zimním spánkem" musíte hady alespoň měsíc nekrmit, aby se had pořádně vyprázdnil, protože pak by mohli zbytky potravy v hadovi zařít hnít a to většinou přináší velice nepříjemné následky. Nuže, had je vyprázněn, měsíc nežral, co dál? Oddělíme samce od samice, to zvyšuje šanci na úspěšné páření, Postupně začínáme snižovat teplotu a vypínat tepelné zdroje, to potrvá další měsíc. Až se úplně zhasne, začíná samotné zimování. Had musí mít v teráriu/boxu misku s vodou a úkryt, to mu stačí. Během zimování nekrmíme. Tento stav potrvá 1-2 měsíce, pak začínáme postupně zvyšovat dobu svícení, zapínat tepelné zdroje a po dalším měsíci začínáme krmit.

Pozor! Dokud nejsou vaší užovce (samici) 2 roky a nedosahuje 100 cm, tak ji nezazimujte!!!

Po svleku začínáme začínáme pářit, je lepší hady nechat u sebe asi tak týden, kdy samec opakovaně vnikne do samice, pak už jen stačí čekat. Pokračování zkusím co nejdřív... :)
http://www.bluechameleon.org/Forum%20Pics%202008/Elaphe%20guttata%20guttata%20-%20Everglades.jpg

Potrava

5. srpna 2008 v 19:05 | mckyta |  Potrava
Užovky: Užovky se v zajetí krmí drobnými hlodavci. Nejčastěji jsou na jídelníčku myši, ale můžete předhodit i křečka, pískomila nebo malého potkana. Obecně se doporučují jen myši, protože křeček je moc dobrý a hadi by pak nemuseli nic jinýho žrát, pískomil jsou spíš chlupy než maso a potkan má vysokou nutriční hodnotu a zrovna v případě užovek hrozí obezita.
Velikost potravy závisí na velikosti jedince. Mláďata krmíme 2holátky týdně, postupně s růstem hada zvětšujeme kořist a prodlužujeme intervali mezi krmením. Dospělé hady krmíme 2 myškami každých 14 dní.

Krajty: Mláďata krajt se krmí myškami nebo malými potkáňaty. Dospělé krajtě raději nabídněte jednoho potkana, než 10 myší, protože i ten jeden potkan je výživově hodnotnější, než oěch 10 myšek. S velikostí potkanů to nepřehánějte, dospělá krajta má občas co dělat i se střední velikostí (dospělá potkaní samice). Naláduje to do sebe, ale trvá to. Já nabízím potkana 1x až 2x měsíčně u dospělých jedinců.

Hroznýši: U hroznů platí, že čím dřív začnete krmit potkany, tím lépe. Z myši si toho moc nevezmou. Mláďata na myších klidně být můžou, ale sami zjistíte, že po potkáncích rostou daleko lépe. Dospělého jedince myškami už nenakrmíte. Například moje 150cm samice do sebe natlačí dospělého potkaního samce (cca 800g) jako nic. Krmíme stejně jako u krajt, když se zadaří, 2x měsíčně přiměřenou potravou.

Obecně platí, že:
  • krmíme přiměřeně velikou potravou. Hadi sice dokáže pozřít poměrně velikou potravu, ale i vazy v čelistech mají jen určitou roztažnost. Velikost potravy by neměla přesáhnout nejširší místo na těle hada.
  • mláďata krmíme častěji, než dospělé jedince. Přece jen, je to organismus, co ještě musí růst. U mladých jedinců platí, že po vyprázdnění počkáme pár dní a znovu nabídneme potravu. Někdy se stává, že had ne a ne hodit bobek. Pokud se tak stane, nakrmte, on se pak vyprázdní najednou :)
  • nekrmíme v období svlékání, tedy když už je had zakalen, nebo naopak odkalen, ale nesvléknut. Potravu můžeme nabízet inhned po svléknutí
  • je lepší krmit mimo terárium. Nejen, že had nebude mít spojenou vaši ruku v terárku s jídlem, tedy lezení do terária bude o něco bezpečnější, ale taky eliminujeme možnost pozření nečeho...nedobrého.
Domácí chov hlodavců: je záležitostí spíše pro lidi, co mají hadů víc. Například já jich mám celkem 16 a to už se celkem vyplatí. Chovám si jak myši, tak potkany, ale velké potkaní jedince stejně musim dokupovat, protože potkyši nestíhají dorůstat. Na myši stačí chovná bedna, 3 samice a jeden samec. U potkanů to mám tak, že holky jsou spolu a kluk je sám, i když tam má pořád nějakou babu. Tim si reguluji počet narozených potkáňat, repektive plynulost porodů, protože když vám vrhnou všechny samice najednou, není to úplně fajn...zvláště ne u potkanů.

Kdybyste měli jakýkoliv dotaz, nebojte se zeptat do komentářů :))
49