Září 2008

Kontakt

22. září 2008 v 16:55 | mckyta |  Kontakt
Markéta Posseltová
  • E-mail: mckytka@seznam.cz
  • Vyskytuji se převážně v Praze, ale stále jezdím do své domoviny do Jablonce - možnost předání hadů i tam :)

Rozkrmování mláďat

14. září 2008 v 8:56 | mckyta |  Rady a nápady
Někteří chovatelé, kterým se narodily mláďata, se setkávají s problémem: i po svleku mláďata odmítají přijímat potravu samostatně. Co s tím?

  • Nastříhávání holat - jednodenní hole usmrtíme, a nastříhneme jej na temeni hlavy a na bříšku. Hady dráždí pach mozku a střívek a většinou hole pozřou.
Nastřižená holata necháváme u mláďat přes noc, většinou pach krve, mozku a střívek donutí hady k pozření kořisti a v tom případě máme vyhráno. Dále předkládáme vždy živé hole - pokud jej nepozře, tak opakujeme nastřižení. Je jen otázkou času, kdy vezme jako první živé hole. Pokud mládě nevezme ani nastřižená holata, zkusíme násilné krmení. Toto by měla být ovšem až poslední varianta a měl by to dělat zkušený terarista. Pro hady je tento způsob krmení velmi stresující, proto se snažíme délku krmení zkrátit na minimum.
  • Násilné krmení - jednodenní hole usmrtíme, a rozstříháme na malé kousky. Hada uchopíme pevně za hlavou a tupým nástrojem mu otevřeme tlamku (osobně se nám osvědčila sonda na určování pohlaví). Kousky myšete namočíme ve vodě nebo ve vaječném bílku (aby lépe klouzalo) a strčíme ho mláděti do tlamky. Chvíli vyčkáme, jestli nezačne samo polykat. V případě že nikoliv, pokusíme se kousek holete tupým nástrojem zasunout hadovi dále do krku, poté již prstem nebo samovolným pohybem hada posuneme kousek co nejdále. Tento postup opakujeme, dokud nebude mládě nakrmeno.
Mláďata se snažíme co nejrychleji navyknout na živou nebo nastřiženou potravu, proto pokaždě před násilným krmení předkládáme mláďatům tyto varianty. Pokud nic nezabírá během cca. 1 měsíce, doporučujeme mláďata násilně "nacpat" dva až tři týdny po sobě 2 holaty a poté je nechat 15-20 dní vyhladovět, nastartovaný žrací a trávící mechanismus většinou donutí hady k příjmu minimálně nastřižené potravy.

zdroj:


Užovka červená

14. září 2008 v 8:46 | mckyta |  O užovce

Český název: Užovka červená
Latinský název: Elaphe guttata
Výskyt: Jih a jihovýchod USA, severovýchod Mexica
Velikost: 120-180 cm
Zbarvení: liší se podle barevných forem
Tělo: štíhlé tělo, hlava oddělená od těla
Terárium: 80 x 40 x 40 cm
Užovka je poměrně nenáročný had a je velmi vhodný pro začínající teraristy. Rychle si zvykne na manipulaci s rukou ( můj 3-měsíční had se už nechává běžně chovat ).
Ochočení: Nejlépe se ochočují mláďata tak do 5ti měsíců. Ze začátku na vás mohou "vystartovat", ale pokud vás kousnou, je to spíš jenom takové mini štípnutí, než něco více bolestného. Většina mladých užovek ( včetně té mé )nejeví známky agrese.
Ochočování starších zvířat už je trochu obtížnější. Mohou mít špatné zkušenosti s lidmy a mohou být agresivní. Kousnutí tak 2 letého hada už je trochu horší, než kousnutí hadího mmimina. Pokud váš had bude agresivní od narození a agresivním zůstane až do dospělosti,můsíte s tím počítat.
Zbarvení: Musíte počítat, že existuje více než 100 různých zbarbení a kreseb. Často jsou si zbarvení velice podobná a zdaleka né všechna jsou dostupná v ČR. Hadí "velmoc" je sousední Německo (a USA, ale to je přece jenom trochu z ruky :D), tam už je nabídka zbarvení opravdu rozsáhlá. Nejčastěji nabízení jsou amelano a hypo formy. V ČR se cena užovek pohybuje od pár stovek až do několika tisíců, záleží na zbarvení, takže hlavně na genech. Co se týče barev, v dnešní době je možné pořídit si užovky rozmanitých zbarvení: od odstínů červené přes žlutou k odstínům černé a dokonce se někdy můžete setkat s lehce nafialovělým hadem či čistě bílou užovkou. Na fotce je mutace butter motley