Rozkrmování mláďat

14. září 2008 v 8:56 | mckyta |  Rady a nápady
Někteří chovatelé, kterým se narodily mláďata, se setkávají s problémem: i po svleku mláďata odmítají přijímat potravu samostatně. Co s tím?

  • Nastříhávání holat - jednodenní hole usmrtíme, a nastříhneme jej na temeni hlavy a na bříšku. Hady dráždí pach mozku a střívek a většinou hole pozřou.
Nastřižená holata necháváme u mláďat přes noc, většinou pach krve, mozku a střívek donutí hady k pozření kořisti a v tom případě máme vyhráno. Dále předkládáme vždy živé hole - pokud jej nepozře, tak opakujeme nastřižení. Je jen otázkou času, kdy vezme jako první živé hole. Pokud mládě nevezme ani nastřižená holata, zkusíme násilné krmení. Toto by měla být ovšem až poslední varianta a měl by to dělat zkušený terarista. Pro hady je tento způsob krmení velmi stresující, proto se snažíme délku krmení zkrátit na minimum.
  • Násilné krmení - jednodenní hole usmrtíme, a rozstříháme na malé kousky. Hada uchopíme pevně za hlavou a tupým nástrojem mu otevřeme tlamku (osobně se nám osvědčila sonda na určování pohlaví). Kousky myšete namočíme ve vodě nebo ve vaječném bílku (aby lépe klouzalo) a strčíme ho mláděti do tlamky. Chvíli vyčkáme, jestli nezačne samo polykat. V případě že nikoliv, pokusíme se kousek holete tupým nástrojem zasunout hadovi dále do krku, poté již prstem nebo samovolným pohybem hada posuneme kousek co nejdále. Tento postup opakujeme, dokud nebude mládě nakrmeno.
Mláďata se snažíme co nejrychleji navyknout na živou nebo nastřiženou potravu, proto pokaždě před násilným krmení předkládáme mláďatům tyto varianty. Pokud nic nezabírá během cca. 1 měsíce, doporučujeme mláďata násilně "nacpat" dva až tři týdny po sobě 2 holaty a poté je nechat 15-20 dní vyhladovět, nastartovaný žrací a trávící mechanismus většinou donutí hady k příjmu minimálně nastřižené potravy.

zdroj:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama