Stargazer - užovky

30. listopadu 2010 v 21:14 | mckyta |  Nemoci

Stargazer

Sunkissed
Je to relativně nová mutace užovky červené, ovšem nejedná se ani o barevnou, ani o kresebnou mutaci. Nejedná se o nemoc jako takovou, spíše je to genetická porucha, zaviňující neurologické potíže.
Byla vytvořena v Americe, ovšem díky importům a nehlídaného množení chovatelů "množitelů" se tento gen nekontrolovatelně šíří Evropou.
Jedná se o odchylky bodů rovnováhy, v jejichž důsledku má had nekontrolovatelné pohyby (horší je to ve strsových situacích). Po rovném povrchu se pohybují normálně, ale jakmile zvednou hlavu, nastává problém, prostě ji nahoře neudrží (pochopíte až uvidíte video pod článkem). Zvířatům také dělá velké potíže se otočit ze zad zpět na břicho, chvíli jim trvá, než si uvědomí, že leží na zádech, zkuste si vašeho hada otočit na záda, prakticky to nejde. Hadi také často mají problémy s lovením, nejsou schopni trefit svou kořist. Jednoduše řečeno, je to ztráta kontroly nad svým tělem a je to problémovější zvíře, než had se dvěma hlavami!!Ovšem, had nijak netrpí, ani si to neuvědomuje, je to relativně normálně fungující zvíře, žere, roste normálně a bohužel je schopné se i pářit.
Co víme ze zdrojů, tak forma Stargazer vznikla hlavně z formy Sunkissed (na fotce výše). Je přenositelná na jakoukoliv formu.
Je to geneticky recesivní gen a dnes už spousta chovatelů testuje Stargazer, čím je způsoben a jak ho zastavit, jediná prevence je, brát hady od osvědčených chovtelů a vždy se ptát na předešlé generace, za optání nic nedáte.

Pozn.: něco podobného se vyskytuje i u krajt královských - tzv. wobbling, i u hroznýšů královských - IBD vir


Video: Stargazer (Ghost)


Další videa: ZDE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Veronika Veronika | 4. května 2011 v 6:01 | Reagovat

Ahoj, prosím tě, potřebovala bych poradit. Našla jsem ráno hada, jak leží na zádech. Ještě nikdy se mi to nestalo. Je to normální situace?

2 elaphe-guttata elaphe-guttata | 4. května 2011 v 7:56 | Reagovat

Bohužel, had na zádech je mrtvý, alespoň tědy většinou, zkus jestli žije, ale moc šancí tomu nedávám

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama