Nemoci

Spálenina

11. července 2015 v 23:35 | mckyta
Pokud máte hadovi přístupnou žárovku, je dost možný, že ji bude chtít prozkoumat. Jenže povrch takové topné žárovky je přece jen dost horký a hadi jsou troubové s posunutým prahem bolesti, takže občas se stane, že se Váš miláček nehezky popálí. Pokud rána není otevřená, nedělaj se puchýře a podobně, stačí namazat betadynou a kůže se postupně zahojí, každým svlekem bude rána lepší a lepší. Při silných popáleninách je lepší navštívit veterináře.
Pokud je spálenina "nedopálená", udělá se z šupin takový strup, který se po zahojení kůže pod dním odloupne, to měla teďka moje Miška, co furt leze na květináč.

Hniloba tlamy

11. července 2015 v 23:12 | mckyta
Je to docela časté onemocnění a může být velice zákeřné. Častou příčinou jsou špatné podmínky v chovu - stres, mechanicky poškozená sliznice, nedostatek vitamínu C a A. Do tlamy se pak dostanou různé bakterie a problém je na světě. V tlamě se tvoří tuhý hlen, může být vidět i na rtech plaza. Zvíře logicky nepřijímá potravu. Postupem nemoci začíná nekroza dásní, při které se hromadí hnis v zubových váčcích a zasažená místa silně krvácejí. Může dojít i ke kompletnímu vypadání zubů a otoku hlavy.

Léčba musí začít co nejdříve. Čím dřív ji podchytíte, tím lépe. První záchranou je desinfekce dutiny ústní například hypermanganem, tinkturou, peroxidem vodíku. Čištění by mělo probíhat i několikrát denně. Musí se zvýšit přísun vitamínu C a A, pak se můžou nasadit antibiotika.
Bohužel vím o spoustě případů, kdy had kvůli hnilobě tlamy zemřel.


Wobbling - krajta královská

11. července 2015 v 22:57 | mckyta
Stejně jako u stargazerů, ani wobbling není nemoc. Vyskytuje se u genu spider, postižené jsou tedy mutace bumble bee, butter bee, albino spider apod. Jedná se o genetickou poruchu, projevující se ztrátou kontroly nad hlavou a krkem. Tento syndrom se projevuje různě intenzivní ztrátou motoriky. Je zvláštní, že u některých jedinců se syndrom objeví až ve věku několika měsíců, nebo naopak wobbling mizí.
Hadi jsou schopní reprodukce.
Pozn.: něco podobného se vyskytuje i u užovek červených - tzv. stargazer, i u hroznýšů královských - IBD vir

Video: Spinner Python Wobbling

IBD - hroznýši

11. července 2015 v 22:35 | mckyta
U lidí řádí vir HIV, u hrozňáků IBD. Nebudu tu nic rozpitvávat, spíš Vás rovnou odkážu na článek, který Vám tuto problematiku trochu přiblíží.


Pozn.: něco podobného se vyskytuje i u užovek červených - tzv. stargazer, i u krajt královských - wobbling

Stargazer - užovky

30. listopadu 2010 v 21:14 | mckyta

Stargazer

Sunkissed
Je to relativně nová mutace užovky červené, ovšem nejedná se ani o barevnou, ani o kresebnou mutaci. Nejedná se o nemoc jako takovou, spíše je to genetická porucha, zaviňující neurologické potíže.
Byla vytvořena v Americe, ovšem díky importům a nehlídaného množení chovatelů "množitelů" se tento gen nekontrolovatelně šíří Evropou.
Jedná se o odchylky bodů rovnováhy, v jejichž důsledku má had nekontrolovatelné pohyby (horší je to ve strsových situacích). Po rovném povrchu se pohybují normálně, ale jakmile zvednou hlavu, nastává problém, prostě ji nahoře neudrží (pochopíte až uvidíte video pod článkem). Zvířatům také dělá velké potíže se otočit ze zad zpět na břicho, chvíli jim trvá, než si uvědomí, že leží na zádech, zkuste si vašeho hada otočit na záda, prakticky to nejde. Hadi také často mají problémy s lovením, nejsou schopni trefit svou kořist. Jednoduše řečeno, je to ztráta kontroly nad svým tělem a je to problémovější zvíře, než had se dvěma hlavami!!Ovšem, had nijak netrpí, ani si to neuvědomuje, je to relativně normálně fungující zvíře, žere, roste normálně a bohužel je schopné se i pářit.
Co víme ze zdrojů, tak forma Stargazer vznikla hlavně z formy Sunkissed (na fotce výše). Je přenositelná na jakoukoliv formu.
Je to geneticky recesivní gen a dnes už spousta chovatelů testuje Stargazer, čím je způsoben a jak ho zastavit, jediná prevence je, brát hady od osvědčených chovtelů a vždy se ptát na předešlé generace, za optání nic nedáte.

Pozn.: něco podobného se vyskytuje i u krajt královských - tzv. wobbling, i u hroznýšů královských - IBD vir


Video: Stargazer (Ghost)


Další videa: ZDE
 
 

Reklama