Nevešlo se jinam

Svlékání

14. března 2012 v 16:30 | mckyta
Co by to byly stránky o hadech, kdyby tu nebyla zmínka o svlékání ;) takže co to je a jak to probíhá?? Je to v mém podání založeném na zkušenostech jak z chovu, tak z činění hadích kůží. Takže to asi bude trochu odlišnější ;) Je to vlastně podané tak, jak to chápu já :)

  • Hadí šupiny (zrohovatělá kůže) jsou pokryty tenounkou vrstvou čehosi (taková průhledná blána), která chrání samotné šupiny. Tato blána má ale i své meze roztažnosti a jelikož se u ní buňky neobnovují jako u nás lidí, musí k té "obnově" dojít najednou. V celku. Proto probíhá svlékání. Blbuvzdorně řečeno, had si "změní velikost oblečku na větší" :)
  • Takže, jak to vlastně probíhá? Pod starou vrstvou oné "blány" se vytvoří nová. Od ocasu se tyto dvě vrstvy začnou oddělovat šedomodrou látkou, která takto zakalí postupně celého hada, včetně očí. Veliče často se stává, že jakmile had má zakalený byť jen ocas, přestává žrát, proto se neznepokujte, je to normální. Každopádně mu krmení nepředhazujte, pokud víte, že se zakaluje, je to tak lepší, i kdyby ji chtěl....
  • Takže dobře, máme zakaleného hada, co teď? Od zakalení očí do svleku to trvá cca 14 dní. To je období, kdy hada musíme nechat úplně být. Nevyndávat ho, nerušit, prostě nic (výměna vody je v pohodě, ale nějaké větší rušení by nemělo být). V tomto období není od věci častější rosení. 1x denně stačí, ale je pravda, že velká většina guttát je schopna se svléknout i za pokojové vlhkosti. Je nejlepší rosit celé terárko, ne hada!!!
  • Když se had odkalí (vypadá téměř normálně, jen je o něco tmavší) je to známka, že za 2-5 dní se svlékne. Had ale stále nevidí, takže není dobré ho rušit. Každý had má jinou prodlevu odkalení-svlek, proto nešilte, když sousedův Pepa je svlečen 2 dny po odkalení a váš had až 3. nebo 4. den.
  • Samotné svlékání začíná třením hlavou o různé předměty v teráriu. Když had svlékne horní i dolní čelist, přechází na tělo. Svlek trvá cca 30 minut, někdy ani to ne. U zdravého hada je svlečka kompleně v celku, jakmile je na cáry, něco je špatně (nepočítá se třeba přepůlená svlečka, ale vyložně několuk kusů svlečky). Proto příště zvyšte vlhkost a kdyby ani t nepomohlo, poraďte se s nějakým chovatelem. Jinak vždy po vyjmutí svlečky zkontrolujte, zda-li had svlékl jak oči, tak konec ocasu. Tyto dvě místa bývají problémová, hlavně pak dělají největší neplechu. Pokud se nějaký kousek nesvlékl a je stále na hadovi, navlhčete si ruce a polštářky prstů, po směru šupin svlečku stáhněte (nesmí se zatrhnout, na to bacha!!)
  • Po svleku (většinou okamžitě) se had vyprázdní, potom už si ho můžete vytáhnout z terárka, jelikož již plně vidí a jeho kůže je na omak naprosto luxusní (vřele doporučuji). Krmení můžeme předhodit také hned po nakrmení, ale já bych ho dala raději až druhý den.
Snad vám tohle trochu pomohlo a přeji bezproblémové svlékání :))
Jo a kdybych tu něco zapomněla nebo ste prostě měli dotaz, tak do komentářů, díky :)

Samice nesamice, jaro je jaro

5. března 2012 v 21:10 | mckyta
Ačkoliv tomu počasí příliš neodpovídá, jaro je tu a na většině užovek je to již teďka znát. Jako třeba na těch mých. Nikdy bych nevěřila, že samec ghost, který měl nedávno svlečku 70cm bude toužit po 130cm klasice. Bohužel (nebo snad bohudík?) to tak je. Holt když máte "chovný plán", moc se vám to nelíbí. Takže plně doufám, že nedošlo k "úplnému" napáření a hlavně, že se ghosťák nepokoušel o samici butter motley.
Jakmile to bylo možné, přemístila jsem ghosta do terárka k pastelovi. Ale jaro je jaro a ghost se pokouší o samce pastela. Chutě jsou chutě, snad ho pastel nesežere a co nejdříve se pokusím dát ghosta někam, kde nebude moci někoho sexuálně obtěžovat :) takže si dávejte pozor, aby vám 65cm samci nezačali dělat neplechu :)

Brzy bude doma....

31. srpna 2010 v 15:02 | mckyta
Namu

Ahoj! Takže, dnes jsem dostala fotky mého budoucího háděte, jedná se o vzácnou formu ghost, která má v sedlech karamelovou barvu-"caramel" ghost. Je od pana Chadimy. Buď pro něj jedu do Prahy na burzu či pojedu přímo k němu domů. Tak se zatím mějte +)

foto: p. Chadima

Nový přírůstek

14. června 2010 v 21:09 | mckyta
ghost
Ahoj, vypadá to, že bude další přírůstek, bude to ghost od p.Chadimy, ale prý nejsou ghosti ani nakladení, takže budou až na konci srpna, dám vědět ;)

PS: tak nakonec možná budou dva ;)

Foto: ilustrační (ghost)

Nové zbarvení

9. října 2009 v 20:20 | mckyta
tessera
Ahoj. Nedávno jsem našla článek, že byla "vytvořena" nová barevná forma P.G - Tessera. Byl to článek v angličtině-a moje angličtina není nejlepší-takže vám tady dám jenom pár informací, který jsem i s moji angličtinou dokázala vyčíst:)

1) Tessera vypadá jako Motley Striped, avšak Tessera je co se týče kresby "stabilnější"= má hřbetní pruh čistý, bez přerušení (a když už je přerušený, tak ne víc jak 2x)

2) Vznikla náhodným spojením Okeete a Motley Striped (tuším, ale nejsem si jistá).
3) Od Motly Striped se také liší tím, že hřbetní pruh má výrazně lemovaný černou

4) Tento had stojí: samec:1200$
samice: 1000$
takže šetřete...těchto mláďat není moc

5) Zbarvení Tessera je dominantní vůči ostatním zbarvením. Pokud dáte dohromady tesseru s klasikou, bude polovina mláďat tesser

6) Tessera byla vytvořena v roce 2009


myslím, že je toto zbarvení velmi pěkné a dovoluji si říci, že i jedno z nejhezčích-dle mého názoru:)

tessera1

Zbarvení-potvrzeno!

13. září 2009 v 17:56 | mckyta
Ahoj. 12.9.09 to byl rok, co mám svoji (zatím) hadici Pascualku...a teprve teďka, po roce sem zjistila, jaké je vlastně zbarvení. Myslela sem si, že to je normální Guttata a myslela jsem si to správně...Pascualka je E.G. Guttata. Poslední dobou jsem měla pochybnosti, páč sem vzala v úvahu zbarvení rodičů (ani jednoho sem na vlastní oči neviděla, ale co povídal chovatel...) a taky se mi zdálo, že Pascualčina podkladová barva není "dost červená". Tak sem vznesla dotaz na pana Hýbla a ten mé pochybnosti vyvrátil...tímto mu děkuji:)

Problémy s krmením

1. září 2009 v 20:37 | mckyta
Ahoj. Je to už měsíc, kdy mi přišel nový hadík. A za ten měsíc úspěšně snědla a strávila pouze JEDNO HOLE! První vyzvracela (to byla moje chyba, páč sem si myslela, že hole má už relativně strávený a tak jsem jí přesunula do nového terária k mé druhé gutce, ráno bylo hole vyvržené), druhé hole úspěšně spapala a strávila. Další už nechtěla sežrat, tak ho snědl druhý had, který měl hole spíše už jen jako zákusek, čtvrté hole také nechtěla ( to muselo jít do koše) a dnes se pokouším o další pokus. Butterka je v krabičce od ramy...je tam pouze ona a hole....tak buď využije situace, že je s holetem sama:) a sbaští ho nebo ne...každopádně sem zvědavá na zítřek, jestli hole najdu nebo ne...pak už bych musela přejít k násilnému krmení a vzhledem k tomu, že má druhá gutka byla žravá, tudíž sem násilně ještě nikdy nekrmila, tak se mi do toho moc nechce....držte palce!!!


mckyta

Foto: Athena (butter motley)


A jak to teda dopadlo??? Athena to hole spapala!!!

Zabití nebo náhoda??

8. srpna 2009 v 22:00 | mckyta
Ahoj. Když jsem tak chodila po stránkách o užovce červené, našla jsem tam odkaz na nepěkný článek. Je to od chovatele, který vede ty stránk,y na kterých jsem to našla, píše tam o nešťastné náhodě otevřených dvířek terária a shodou okolností. Jsou k tomu přiloženy fotky a řeknu vám..není to pěkný pohled...

odkaz na článek: ZDE

ZAVÍREJTE DVÍŘKA OD TERÁREK!!!!

Nový had?

29. července 2009 v 12:25 | mckyta
Ahoj. Sice to není ještě ani rok, co mám svou užovku, ale bylo období snůšek, tak jsem neodolala a na malé hadíky sem se koukla na jedněch stránkách ( www.e-snakes.com ) no a tam se mi zalíbily dva hadíci....a právě nevím, kterého si mám vzít, doufám, že mi ňák poradíte ( jejich foto je pod článkem)..ta tmavší je zdravá, ale nerozkrmená (e.g.g Motley) a ta světlejší mám malou prohlubeň na boku, ale prý jí to nijak neomezuje (e.g.g Butter Motley)...a tak se ptám, kterou byste si pořídily? Předem díky za komentáře!

 
 

Reklama