O užovce

Kousavost

28. října 2011 v 12:11 | mckyta
Co se týče kousavosti, patří gutky k těm mírumilovnějším. Občas se setkáme s kousavým mláďetem, ale je téměř zaručené, že se časem uklidní a již kousat nebude, ovšem jak to tak bývá, vždy je nějaká vyjímka potvrzující pravidlo. Když vás kousne mládě, ani si toho nevšimnete, není to téměř cejtit, pokud se ovšem mládě nezakousne, to možná budete cítit malé píchání. U dospělce už je to horší. Nejhorší varianta je, když se had vyloženě zakousne.

Co dělat, když se had zakousne?
Jednoduše nechat hada být, tedy, teď se bavíme o gutátě, ne o několika metrových krajtách. Nuže. Had většinou nemá potřebu útočit, ovšem vlezete-li tam, had je vyhládlý a vy máte ruce od potenciální potravy, hadovi to nedá. Had se zakousne a začne škrtit. Nemá vůbec cenu panikařit, nechce hada být, sám se pustí, až mu to dojde :) V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ se nepokoušejte hada odtrhnout od prstu, hadovi zuby jsou totiž zahnuty směrem k jícnu, tudíž byste mohli ublížit jak sobě, tak hadovi. Takový zabudnutý zoubek užovky v prstě, který skoro ani není vidět, není nic příjemného. Pokud had nepouští a jak blázen se váš prst snaží nasoukat do sebe, zkuste na něj pustit studenou vodu, to by mělo zafungovat, ovšem s tím zatím ani já nemám zkušenosti, hadi se zatím vždy pustili sami. No a co se týče bolestivosti, nejvíce bolí samotný útok. Tím nemyslím zakousnutí, ale člověk se instinktivně lekne a škubne a právě tím způsobíte větší bolest, ale nic strašnýho to není :) Pak je docela bolestivé samotné pouštění, jak je již výše řečeno, hadí zuby jsou zatočeny směrem soukání potravy, takže pouštění trochu bolí a zbyde vám tam trocha krve, ale druhý den už nejsou po útoku ani známky :)

Užovka červená

14. září 2008 v 8:46 | mckyta

Český název: Užovka červená
Latinský název: Elaphe guttata
Výskyt: Jih a jihovýchod USA, severovýchod Mexica
Velikost: 120-180 cm
Zbarvení: liší se podle barevných forem
Tělo: štíhlé tělo, hlava oddělená od těla
Terárium: 80 x 40 x 40 cm
Užovka je poměrně nenáročný had a je velmi vhodný pro začínající teraristy. Rychle si zvykne na manipulaci s rukou ( můj 3-měsíční had se už nechává běžně chovat ).
Ochočení: Nejlépe se ochočují mláďata tak do 5ti měsíců. Ze začátku na vás mohou "vystartovat", ale pokud vás kousnou, je to spíš jenom takové mini štípnutí, než něco více bolestného. Většina mladých užovek ( včetně té mé )nejeví známky agrese.
Ochočování starších zvířat už je trochu obtížnější. Mohou mít špatné zkušenosti s lidmy a mohou být agresivní. Kousnutí tak 2 letého hada už je trochu horší, než kousnutí hadího mmimina. Pokud váš had bude agresivní od narození a agresivním zůstane až do dospělosti,můsíte s tím počítat.
Zbarvení: Musíte počítat, že existuje více než 100 různých zbarbení a kreseb. Často jsou si zbarvení velice podobná a zdaleka né všechna jsou dostupná v ČR. Hadí "velmoc" je sousední Německo (a USA, ale to je přece jenom trochu z ruky :D), tam už je nabídka zbarvení opravdu rozsáhlá. Nejčastěji nabízení jsou amelano a hypo formy. V ČR se cena užovek pohybuje od pár stovek až do několika tisíců, záleží na zbarvení, takže hlavně na genech. Co se týče barev, v dnešní době je možné pořídit si užovky rozmanitých zbarvení: od odstínů červené přes žlutou k odstínům černé a dokonce se někdy můžete setkat s lehce nafialovělým hadem či čistě bílou užovkou. Na fotce je mutace butter motley 
 

Reklama