Potrava

Potrava

5. srpna 2008 v 19:05 | mckyta
Užovky: Užovky se v zajetí krmí drobnými hlodavci. Nejčastěji jsou na jídelníčku myši, ale můžete předhodit i křečka, pískomila nebo malého potkana. Obecně se doporučují jen myši, protože křeček je moc dobrý a hadi by pak nemuseli nic jinýho žrát, pískomil jsou spíš chlupy než maso a potkan má vysokou nutriční hodnotu a zrovna v případě užovek hrozí obezita.
Velikost potravy závisí na velikosti jedince. Mláďata krmíme 2holátky týdně, postupně s růstem hada zvětšujeme kořist a prodlužujeme intervali mezi krmením. Dospělé hady krmíme 2 myškami každých 14 dní.

Krajty: Mláďata krajt se krmí myškami nebo malými potkáňaty. Dospělé krajtě raději nabídněte jednoho potkana, než 10 myší, protože i ten jeden potkan je výživově hodnotnější, než oěch 10 myšek. S velikostí potkanů to nepřehánějte, dospělá krajta má občas co dělat i se střední velikostí (dospělá potkaní samice). Naláduje to do sebe, ale trvá to. Já nabízím potkana 1x až 2x měsíčně u dospělých jedinců.

Hroznýši: U hroznů platí, že čím dřív začnete krmit potkany, tím lépe. Z myši si toho moc nevezmou. Mláďata na myších klidně být můžou, ale sami zjistíte, že po potkáncích rostou daleko lépe. Dospělého jedince myškami už nenakrmíte. Například moje 150cm samice do sebe natlačí dospělého potkaního samce (cca 800g) jako nic. Krmíme stejně jako u krajt, když se zadaří, 2x měsíčně přiměřenou potravou.

Obecně platí, že:
  • krmíme přiměřeně velikou potravou. Hadi sice dokáže pozřít poměrně velikou potravu, ale i vazy v čelistech mají jen určitou roztažnost. Velikost potravy by neměla přesáhnout nejširší místo na těle hada.
  • mláďata krmíme častěji, než dospělé jedince. Přece jen, je to organismus, co ještě musí růst. U mladých jedinců platí, že po vyprázdnění počkáme pár dní a znovu nabídneme potravu. Někdy se stává, že had ne a ne hodit bobek. Pokud se tak stane, nakrmte, on se pak vyprázdní najednou :)
  • nekrmíme v období svlékání, tedy když už je had zakalen, nebo naopak odkalen, ale nesvléknut. Potravu můžeme nabízet inhned po svléknutí
  • je lepší krmit mimo terárium. Nejen, že had nebude mít spojenou vaši ruku v terárku s jídlem, tedy lezení do terária bude o něco bezpečnější, ale taky eliminujeme možnost pozření nečeho...nedobrého.
Domácí chov hlodavců: je záležitostí spíše pro lidi, co mají hadů víc. Například já jich mám celkem 16 a to už se celkem vyplatí. Chovám si jak myši, tak potkany, ale velké potkaní jedince stejně musim dokupovat, protože potkyši nestíhají dorůstat. Na myši stačí chovná bedna, 3 samice a jeden samec. U potkanů to mám tak, že holky jsou spolu a kluk je sám, i když tam má pořád nějakou babu. Tim si reguluji počet narozených potkáňat, repektive plynulost porodů, protože když vám vrhnou všechny samice najednou, není to úplně fajn...zvláště ne u potkanů.

Kdybyste měli jakýkoliv dotaz, nebojte se zeptat do komentářů :))
49
 
 

Reklama