Rady a nápady

Nové hádě - rady pro začátečníka

2. srpna 2018 v 12:31 | mckyta
Ahoj.
Mnoho lidí mi píše, že "co potřebuje mládě užovky jinak, než dospělec?" "jak se mám o to malé starat?" a podobně.
Je to jednoduché. Pokud máte načtené informace, což byste před pořízením každého zvířete měli mít, tak to není žádná věda - mládě má stejné potřeby, jako dospělec. A to se týká i krajt či hroznýšů, né jen užovek.
Nicméně mládě přeci jen má několik specifik - liší se ubikací a frekvencí krmení.
Příklad bych dala právě onu užovku, která je asi nejčastější. Pro dospělého jedince se obecně doporučuje terárium o velikosti 80x40x40 s frekvencí krmení cca 2myši každých 14 dní. To by u mláděte nefungovalo. Mládě je malá plachá tkanička, která ten svět ještě tak nezná a potřebuje růst. Proto je lepší mláďata mít v plastových krabičkách (možno sehnat na teraburzách, při odrostlejším mláděti je vhodné navštívit Ikeu - největšího kamaráda teraristů :)). Mládě má v menší bedýnce větší pocit bezpečí. Samozřejmě nesmíme zapomenout na úkryt, vodu, substrát, do kterého se mnoho mláďat rádo zahrabává a pokud je místo, tak klidně i větev na lezení, protože i druhy, které v dospělosti příliš nelezou do výšek, jsou v mládí velcí lezci, užovky nevyjímaje (užovky jsou lezci i v dospělosti). No a co se krmení týče, tak by taková užovka s 2 holátky jednou za 14 dní za chvíli zemřela. Ideální je krmit 1 hole cca za 5 dní. Jakmile trochu poporoste, dávejte klidně 2 holátka za týden. Postupně, jak se bude zvětšovat kořist, že bude prodlužovat interval. Ale rozhodně je dobré mláďata krmit často, v dospělosti už to není zdravé, neb i hadi trpí obezitou :)
Doufám, že jsem vám alespoň trochu objasnila problematiku chovu prťat.
Kdyby cokoliv, klidně napište dotaz do komentářů.
Mějte se krásně a neupečte se v těchto teplých dnech!
M.

I predátor se může stát potravou...

18. února 2011 v 20:50 | mckyta
Tuhle jsem našla na ifauně případ, kdy jakýsi inteligent nechal potkana s hadem v terárku přes noc...had to nepřežil. Proto upozorňuji, potrava nesmí být s hadem po delší dobu bez dozoru, jinak se z kořisti stane predátor a z predátora kořist!!!

odkaz na PŘÍPAD

FOTO: zmrzačený had
pokousaný had

Izolepa-nejhorší přítel hadů...

25. září 2009 v 20:16 | mckyta

Ahoj. Nedávno jsem četla příběh, kdy se uteklý had zamotla do izolepy...odthly se mu ňějaké šupiny ale žije a kůže se mu obnovuje....zkušenost s izolepou jsem zažila i já. V teráriu pro užovky mám lano, aby si ty moje holky mohli hrát na horolezce. Skoro všude je přiděláno tavnou pistolí, ale jelikož máme špatnou náplň do ní, tak mi už nezbyl ten zbytek, co tam byl a tak jsem to musela přidělat izolepou (ňákou specoš, která dobře drží). Dnes ráno jsem koukala, že malá butterka leží tam u toho místa s izolepou...vůbec jsme si to nedávala do souvislosti...myslila jsem si: "áá, Athenka si našla nové místo na spaní" sebrala jsem tašku a šla jsem do školy. Když jsem jí odpoledne chtěla dát najíst zjistila jsem, že je přilepená k té oné izolepě...na boku a i trochu bříško...částečně se odlepila sama, ale někde jsem ji musela odtrhnou já, o to to bylo horší, že se hrozně chtěla odplazit někam pryč, takže si vlastně za tu přilepenou kůži tahala...úspěšně jsme ji teda odlepila...žáný šupiny neztratila, akorát jsou trochu pochroumané...snad se to dalším svlekem zpraví, ale myslím, že to bude ok, protože i po tomhle incidentu bezproblémově přijala potravu a pak se schoulila k Pascualce...tak uvidíme..

..z toho plyne ponaučení-v teráriích nepoužívejte izolepy!!!

Rozkrmování mláďat

14. září 2008 v 8:56 | mckyta
Někteří chovatelé, kterým se narodily mláďata, se setkávají s problémem: i po svleku mláďata odmítají přijímat potravu samostatně. Co s tím?

  • Nastříhávání holat - jednodenní hole usmrtíme, a nastříhneme jej na temeni hlavy a na bříšku. Hady dráždí pach mozku a střívek a většinou hole pozřou.
Nastřižená holata necháváme u mláďat přes noc, většinou pach krve, mozku a střívek donutí hady k pozření kořisti a v tom případě máme vyhráno. Dále předkládáme vždy živé hole - pokud jej nepozře, tak opakujeme nastřižení. Je jen otázkou času, kdy vezme jako první živé hole. Pokud mládě nevezme ani nastřižená holata, zkusíme násilné krmení. Toto by měla být ovšem až poslední varianta a měl by to dělat zkušený terarista. Pro hady je tento způsob krmení velmi stresující, proto se snažíme délku krmení zkrátit na minimum.
  • Násilné krmení - jednodenní hole usmrtíme, a rozstříháme na malé kousky. Hada uchopíme pevně za hlavou a tupým nástrojem mu otevřeme tlamku (osobně se nám osvědčila sonda na určování pohlaví). Kousky myšete namočíme ve vodě nebo ve vaječném bílku (aby lépe klouzalo) a strčíme ho mláděti do tlamky. Chvíli vyčkáme, jestli nezačne samo polykat. V případě že nikoliv, pokusíme se kousek holete tupým nástrojem zasunout hadovi dále do krku, poté již prstem nebo samovolným pohybem hada posuneme kousek co nejdále. Tento postup opakujeme, dokud nebude mládě nakrmeno.
Mláďata se snažíme co nejrychleji navyknout na živou nebo nastřiženou potravu, proto pokaždě před násilným krmení předkládáme mláďatům tyto varianty. Pokud nic nezabírá během cca. 1 měsíce, doporučujeme mláďata násilně "nacpat" dva až tři týdny po sobě 2 holaty a poté je nechat 15-20 dní vyhladovět, nastartovaný žrací a trávící mechanismus většinou donutí hady k příjmu minimálně nastřižené potravy.

zdroj:

 
 

Reklama