Rady a nápady

I predátor se může stát potravou...

18. února 2011 v 20:50 | mckyta
Tuhle jsem našla na ifauně případ, kdy jakýsi inteligent nechal potkana s hadem v terárku přes noc...had to nepřežil. Proto upozorňuji, potrava nesmí být s hadem po delší dobu bez dozoru, jinak se z kořisti stane predátor a z predátora kořist!!!

odkaz na PŘÍPAD

FOTO: zmrzačený had
pokousaný had

Izolepa-nejhorší přítel hadů...

25. září 2009 v 20:16 | mckyta

Ahoj. Nedávno jsem četla příběh, kdy se uteklý had zamotla do izolepy...odthly se mu ňějaké šupiny ale žije a kůže se mu obnovuje....zkušenost s izolepou jsem zažila i já. V teráriu pro užovky mám lano, aby si ty moje holky mohli hrát na horolezce. Skoro všude je přiděláno tavnou pistolí, ale jelikož máme špatnou náplň do ní, tak mi už nezbyl ten zbytek, co tam byl a tak jsem to musela přidělat izolepou (ňákou specoš, která dobře drží). Dnes ráno jsem koukala, že malá butterka leží tam u toho místa s izolepou...vůbec jsme si to nedávala do souvislosti...myslila jsem si: "áá, Athenka si našla nové místo na spaní" sebrala jsem tašku a šla jsem do školy. Když jsem jí odpoledne chtěla dát najíst zjistila jsem, že je přilepená k té oné izolepě...na boku a i trochu bříško...částečně se odlepila sama, ale někde jsem ji musela odtrhnou já, o to to bylo horší, že se hrozně chtěla odplazit někam pryč, takže si vlastně za tu přilepenou kůži tahala...úspěšně jsme ji teda odlepila...žáný šupiny neztratila, akorát jsou trochu pochroumané...snad se to dalším svlekem zpraví, ale myslím, že to bude ok, protože i po tomhle incidentu bezproblémově přijala potravu a pak se schoulila k Pascualce...tak uvidíme..

..z toho plyne ponaučení-v teráriích nepoužívejte izolepy!!!

Rozkrmování mláďat

14. září 2008 v 8:56 | mckyta
Někteří chovatelé, kterým se narodily mláďata, se setkávají s problémem: i po svleku mláďata odmítají přijímat potravu samostatně. Co s tím?

  • Nastříhávání holat - jednodenní hole usmrtíme, a nastříhneme jej na temeni hlavy a na bříšku. Hady dráždí pach mozku a střívek a většinou hole pozřou.
Nastřižená holata necháváme u mláďat přes noc, většinou pach krve, mozku a střívek donutí hady k pozření kořisti a v tom případě máme vyhráno. Dále předkládáme vždy živé hole - pokud jej nepozře, tak opakujeme nastřižení. Je jen otázkou času, kdy vezme jako první živé hole. Pokud mládě nevezme ani nastřižená holata, zkusíme násilné krmení. Toto by měla být ovšem až poslední varianta a měl by to dělat zkušený terarista. Pro hady je tento způsob krmení velmi stresující, proto se snažíme délku krmení zkrátit na minimum.
  • Násilné krmení - jednodenní hole usmrtíme, a rozstříháme na malé kousky. Hada uchopíme pevně za hlavou a tupým nástrojem mu otevřeme tlamku (osobně se nám osvědčila sonda na určování pohlaví). Kousky myšete namočíme ve vodě nebo ve vaječném bílku (aby lépe klouzalo) a strčíme ho mláděti do tlamky. Chvíli vyčkáme, jestli nezačne samo polykat. V případě že nikoliv, pokusíme se kousek holete tupým nástrojem zasunout hadovi dále do krku, poté již prstem nebo samovolným pohybem hada posuneme kousek co nejdále. Tento postup opakujeme, dokud nebude mládě nakrmeno.
Mláďata se snažíme co nejrychleji navyknout na živou nebo nastřiženou potravu, proto pokaždě před násilným krmení předkládáme mláďatům tyto varianty. Pokud nic nezabírá během cca. 1 měsíce, doporučujeme mláďata násilně "nacpat" dva až tři týdny po sobě 2 holaty a poté je nechat 15-20 dní vyhladovět, nastartovaný žrací a trávící mechanismus většinou donutí hady k příjmu minimálně nastřižené potravy.

zdroj:

 
 

Reklama