Rozmnožování

Mláďata

5. srpna 2008 v 20:00 | mckyta
Většina majitelů guttát se dřív nebo později rozhodne, že by chtěli mít mláďata, jak na to? Není to nic jednoduchého, je to docela piplačka. Nejdříve si ale musíte uvědomit, že samice může mít 10-20 mláďat, což znamená 20-40 holátek týdně, máte dostatečný přístup k holátkům? Další věc, s malými háďaty je sposta práce, rozkrmování, případně násilné krmení, to vyžaduje pevné nervy a hlavně hodně, hodně času. Pokud chcete obětovat v lepším případě měsíc svého života háďatům (berte s nadsázkou :), můžete se pustit do příprav. Je to běh na dlouhou trať. docela běžným úkazem je, že než prodáte všehna mláďata, už zase zimujete samici na další rok, je to koloběh. Začneme tedy zimovánim....

Pokud chcete zvýšit šance na úspěšný odchov, je lepší samce a samici zimovat zvlášť

Zimování: už není v dnešní době potřebné, užovky jsou už natolik zdomácnělé, že jsou schopny se pářit bez zimování, ovšem doporučuju ho, hadi jsou pak v lepší kondici a v lepším zdravotním stavu. Stačí i tzv. klidové období. Před samotným "zimním spánkem" musíte hady alespoň měsíc nekrmit, aby se had pořádně vyprázdnil, protože pak by mohli zbytky potravy v hadovi zařít hnít a to většinou přináší velice nepříjemné následky. Nuže, had je vyprázněn, měsíc nežral, co dál? Oddělíme samce od samice, to zvyšuje šanci na úspěšné páření, Postupně začínáme snižovat teplotu a vypínat tepelné zdroje, to potrvá další měsíc. Až se úplně zhasne, začíná samotné zimování. Had musí mít v teráriu/boxu misku s vodou a úkryt, to mu stačí. Během zimování nekrmíme. Tento stav potrvá 1-2 měsíce, pak začínáme postupně zvyšovat dobu svícení, zapínat tepelné zdroje a po dalším měsíci začínáme krmit.

Pozor! Dokud nejsou vaší užovce (samici) 2 roky a nedosahuje 100 cm, tak ji nezazimujte!!!

Po svleku začínáme začínáme pářit, je lepší hady nechat u sebe asi tak týden, kdy samec opakovaně vnikne do samice, pak už jen stačí čekat. Pokračování zkusím co nejdřív... :)
http://www.bluechameleon.org/Forum%20Pics%202008/Elaphe%20guttata%20guttata%20-%20Everglades.jpg
 
 

Reklama