Terárium

Terárium

27. května 2016 v 21:47 | mckyta
Ahoj. V tomto článku se zaměřím na to, jak by mělo takové pěkné terárium vhodné pro chov hadů vypadat.
Chovné nádrže můžeme rozdělit na terária (to jsou ta pěkná, dekorativní varianta) a tzv. rack systém, tedy terárium smrštěné do plastové bedny, kde je had nejčastěji chován na novinách a jediným vybavením často bývá jen miska s vodou, občas úkryt. Tento druhý typ je oblíben u velkochovatelů, jelikož se vejde více hadů do menšího prostoru.
Oba typy mají své pro a proti.
Vzhledem k tomu, že já hady chovám s tom dekotativnějším typu a myslím si, že takto začínal asi každý, budu se věnovat hlavně vhodným podmínkám právě ve výše zmiňovaných "pěkných" terárií.

Terárko pro užovku: Nejčastěji doporučovaná velikost pro dospělce je 80x40x40 (dxšxh), pro mláďata můžeme zvolit terárium menší. Jako podestýlku můžeme použít bukové štěpy, rašelinu nebo piliny. Já osobně mám ve všech terárií z půlky rašelinu a ve druhé bukové štěpy. Hlavně u užovek je ta rašelina super, jelikož užovky se rády vrtají.
Jako pro všechny plazy, i pro "žofky" musíme mít vhodnou teplotu, aby nám prospívaly. Pokud zvolíme jako zdroj tepla žárovku, je nutné ji umístit do 1/3 délky terária, aby si had mohl vybrat ideální teplotu. Snažíme se pod žárovkou udržet cca 32°C, v chladnějším koutě může být teplota i 26°C. Noční teplota by neměla klesat pod 20°C, jinak hrozí nachlazení hada, i když z vlastní zkušenosti mohu říct, že dnešní šlechtěné užovky zvládají nižší teploty bez jakékoliv újmy. Pokud chcete nebo teploty na noc padají moc dolů, můžete dát pod terárium topný kabel, topnou folii nebo přímo do terária umístit topný kámen. Do terária je dále nutné umístit misku s vodou, vhodně velikou, aby se do ní mohlo zvíře stočit celé. Vodu nemusíme měnit každý den, ale aspoň každé 3 dny by to chtělo :) Je dobré nádrž vybavit úkryty a rozhodně né jen jedním. Není zas nutné to přehánět, ale 2 až 3 úkryty pro jedno zvíře v ubikaci je tak akorát. Pokud chcem mít terárko ještě hezčí, můžem do něj dát nějaké větve. Užovky velmi rády šplhají, takže se jistě budou v "lezoucích hodinách" ukazovat.

Terárium pro krajtu: To by mělo být pro jedince minimálně 100x50x50cm. Teplotu volíme lokálně 35°C, s teplotním poklesem na 25-22°C, v zimních měsících udržujeme teplotu lokálně na 30°C s nočním poklesem na 20-18°C.
Opět by mělo obsahovat misku s vodou (tu klidně měňte i ob den, jelikož krajty si docela potrpí na čerstvou vodu), substrát opět můžou být bukové štěpy s rašelinou nebo klidně jen štěpy či jen rašelina. Krajťule jsou ale docela vlhkomilná zvířata a při nedostatečné vlhkosti jim popraskávají oči, proto opět doporučuji mít půlku rašeliny, půlku štěpů.
Co se větví týče, tak se občas píše, že pro dospělce spíš ne, jelikož lezou jen mláďata, dospělci větve nevyužívají. Asi mám doma divné krajty, ale ty moje lezou o stošest. Ne tak, jako užovky, těm se spleť klacků líbí.Takže vzhledem ke způsobu života krajty volíme spíš jen jednoduché a silné klacky, které unesou dospělou krajtu, tedy klidně i 3,5 kilového jedince.

Terárium pro hroznýše: Každý hadí začátečník, který si chce pořídit hroznýše, by měl začínat na "mixácích" či mutacích, jelikož to jsou zvířata odolnější než ta lokalitní. Pro chov "mixáků" volíme terárium alespoň 120x50x60 (dxhxv), kde, jak všude jinde, nesmí chybět miska s vodou (dostatečně veliká, aby se tam zvíře mohlo celé stočit), několik úkrytů, větev na prolézání (jsou to velmi dobří lezci) a tepelný zdroj. Teploty lokálně můžeme mít klidně i 45°C (bodová žárovka), celkově by se teploty v teráriu měli pohybovat mezi 28-32°C, s nočním poklesem maximálně na 22°C. Vzdušná vlhkost by se měla udržovat cca na 60%.
U lokalitních zvířat se musíme držet takových teplot, jaké panují v jejich přírodní domovině. Teploty by obecně neměli klesat pod 23°C, osobně jsem se mohla přesvědčit o tom, že lokalita snáší hůř noční poklesy, než "mixák".
Podestýlkově to je úplně stejné, jako u výše zmiňovaných druhů :) 
 

Reklama